22 Październik 2023
Ryszard Gancarz-MOJE Tak dla Transplantacji
Jest autorem logo Fundacji FŚCCS, programu "Tak dla transplantacji", oświadczenia woli, kalendarzy, kartek świątecznych oraz kilkudziesięciu prac graficznych towarzyszących akcjom, których głównym zadaniem jest popularyzacja idei transplantacji.
Laureat wielu nagród na wystawach ogólnopolskich, m.in. na „Triennale z Martwą Naturą”, „Primum non nocere”, „Salonie Zimowym Plastyki” oraz wielokrotnie nagradzany w konkursach plastycznych „Porównania” BWA w Sandomierzu i „Przedwiośnie” BWA w Kielcach.
Zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Japonii i USA.
Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych i w państwowych Galeriach Sztuki Współczesnej oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
W latach 1986, 2000 i 2006 roku był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2008 został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie sztuk wizualnych/plastycznych.
Był członkiem ZPAP w Krakowie.
Zapraszamy na wyjątkową wystawę grafik autorstwa Ryszarda Gancarza, która poświęcona jest tematyce transplantacji narządów. To niezwykłe dzieła sztuki, które ukazują głębokie emocje, nadzieję i refleksje związane z tym ważnym aspektem medycyny.
Rozpoczyna się w światowym Dniu Donacji i Transplantacji tj. 26.10.2023, a kończy XXXVIII rocznicą pierwszego, udanego przeszczepu serca - 5.11.2023 r. .
Ryszard Gancarz, którego odwiedzający muzeum będą mieli przyjemność poznać, był wyjątkowym artystą. Przedstawia nam swoje spojrzenie na świat transplantacji narządów poprzez rysunek i grafikę. Jego prace to nie tylko wyraz artystycznych zdolności, ale także świadectwo głębokiego zrozumienia tego, co oznacza dar życia i nadzieja, jaką niesie ze sobą transplantacja.
Przyjdźcie, aby zanurzyć się w tej emocjonującej przestrzeni artystycznego wyrazu i zastanowić się nad tematem transplantacji narządów, który dotyka życia wielu ludzi na całym świecie.
To okazja do refleksji nad wartością życia i solidarnością społeczną.
Serdecznie zapraszamy!