25 Styczeń 2024
26 stycznia - Dzień Transplantologa
Drugie serce jest od ludzi. Idzie wprost do ciebie mieszkać. Nowe życie w tobie budzić...
„Przeszczepy są dużym krokiem naprzód w służbie dla człowieka.
Niejeden zawdzięcza swoje życie transplantacji organu.
Metoda przeszczepiania coraz częściej okazuje się ważnym sposobem
wypełniania głównego celu całej medycyny, którym jest
służba dla życia człowieka (...)”
-Papież Jan Paweł II; Rzym, 28.08.2000 r.
Obchodzony 26 stycznia Dzień Transplantologa jest szczególną okazją, aby podkreślić, że dzięki postępom polskiej medycyny, w tym zwłaszcza transplantologii wspieranej przez nauki kliniczne i podstawowe lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali w roku 2023 100 transplantacji serca i płuc.
Niechaj Dzień Transplantologa będzie hołdem wobec chorych, których uratowano w kraju dzięki wysiłkowi wszystkich transplantologów, ale i lekarzy wielu specjalności, w tym także ambitnego środowiska anestezjologów polskich, bez wysiłków którego, wspartego fachową pomocą koordynatorów transplantacji i Poltransplantu tego nie udałoby się zrealizować.
Pamiętajmy o tym w tym szczególnym dniu.
Zabrzańscy transplantolodzy wykonali w 2023 roku 53 transplantacje serca oraz 47 transplantacji płuc. To wynik porównywalny z danymi z 2022 roku.
- To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi - mówi prof. dr hab. Piotr Przybyłowski dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
W 2023 roku w zabrzańskim ośrodku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom organy pobrane poza granicami Polski. Dzięki współpracy międzynarodowej koordynatorów transplantacyjnych udało się pobrać dwa serca do przeszczepów w szpitalach Czechach. Zgodnie z procedurą do pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wówczas informacja o możliwości pozyskania narządów trafia na specjalną platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej.
W marcu zespół ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał drugą na świecie transplantację płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną, powodującą trwale uszkodzenie płuc i oskrzeli. W grudniu wykonano transplantację płuc u pacjenta, który przez 70 dni czekał na zabieg ratujący życie podłączony do ECMO, urządzenia zastępującego pracę serca i płuc w stanach skrajnej niewydolności krążeniowo-oddechowej.
- Mówiąc o sukcesach kardiochirurgów, musimy też pamiętać o codziennej pracy naszych kardiologów i całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca. To są tysiące hospitalizacji dzieci i dorosłych rocznie i ponad 70 tysięcy udzielonych porad ambulatoryjnych - dodaje prof. Przybyłowski.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, oferującym pełną diagnostykę i nowoczesną terapię schorzeń układu sercowo-naczyniowego dorosłych i dzieci. Od października 2021 roku centrum jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.