Serce jest bogactwem - 5.11.1985r. pierwszy przeszczep
To był zabieg ratujący życie, jedyna szansa dla Piotra Macury, któremu zawał zniszczył serce. Podjął się tego zabrzański zespół, wtedy jeszcze docenta, Zbigniewa Religi. To było dokładnie 36 lat temu.
W piątek mija 36 lat od pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca, którą przeprowadził w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu profesor Zbigniew Religa z zespołem. Choć sam przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później.
W skład zespołu, który w Zabrzu stworzył profesor Religa, weszli m.in. kardiochirurdzy, obecnie profesorowie Marian Zembala i Andrzej Bochenek. 5 listopada 1985 r. zespół ten przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, otwierając zarazem program transplantacji tego narządu. Dziś transplantacje to uznana metoda leczenia i ratowania ludzkiego życia.
Kierowane obecnie przez prof. Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Kardiologii) to obecnie jeden z czołowych ośrodków o tym profilu w Polsce, który z sukcesem wprowadził - również w 1985 r. - nowy model leczenia zawału serca, który w kolejnych latach został rozpowszechniony w całym kraju, i który z perspektywy minionych 36 lat okazał się najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy w ratowaniu chorych w zawale serca.
W zabrzańskim szpitalu wykonywane są obecnie wszystkie typy zabiegów sercowo-naczyniowych, u dorosłych i dzieci, jakie wykonywane są na świecie, włącznie z przeszczepem innych narządów (w tym u chorych na mukowiscydozę) oraz implantacją sztucznych komór.